Таємниці палацу султанів - Долмабахче

Гордість Туреччини на березі Босфору
Палац Долмабахче - розкішний історичний комплекс, що розташувався біля берегів знаменитої протоки Босфор у Стамбулі. Він унікальний, адже побудований в абсолютно не характерному для турецької архітектури стилі - бароко. Протяжність пам'ятки по узбережжю становить аж 600 метрів (можете глянути наші фото нижче. Їх ми зробили в нашій мандрівці "Величний Стамбул"). Площа палацу дорівнює 45 тисячам кв. метрів, а площа загальної території комплексу з усіма будівлями складає 110 тисяч кв. метрів.
Ідея побудувати палац Долмабахче в Стамбулі, який відповідає духу тодішньої сучасності, прийшла 31-му падишаху Османської імперії - Абдул-Меджиду I. Султана захоплювали витончені європейські замки і вельми пригнічували нудні середньовічні інтер'єри Топкапи. Тому правитель вирішив звести палац, здатний конкурувати з провідними замками Європи. Втілити задум султана в життя взявся архітектор вірменського походження на ім'я Карапет Бальян.

У перекладі з турецької мови назва "Dolmabahçe" трактується як "насипний сад", і такому найменуванню є історичне пояснення. Справа в тому, що місцем для спорудження об'єкта послужило мальовниче узбережжя Босфору. Цікаво, що до 17 століття на цій території і зовсім плескалися води протоки, які потім перетворилися в болото. При правлінні Ахмеда I його осушили і засипали піском, а на цьому місці утворився шматок суші. Саме там і звели дерев'яний палац Бешикташ. Але будівля не витримала перевірку часом і зруйнувалася. Саме тут, на насипах, в 1842 році почалося будівництво Долмабахче, яке зайняло 11 років.


У Долмабахче налічується 285 кімнат, 44 просторих зали, 68 туалетів і 6 турецьких лазень. Просто вдумайтеся у ці цифри! Сьогодні ж деякі кімнати служать виставковими майданчиками для різноманітних раритетних речей, предметів мистецтва і коштовностей. Розкіш і велич замку щорічно привертає до себе все більшу увагу туристів, і за останні роки об'єкт увійшов до п'ятірки найбільш відвідуваних визначних пам'яток Стамбула.
На зведення палацу було витрачено колосальні суми! На оздоблення будівлі пішло понад 40 тонн срібла і понад 15 тонн золота. Але деякі предмети інтер'єру дісталися падишаху в подарунок. Так, величезна кришталева люстра вагою не менше 4,5 тон ( 3 фото) стала даром від англійської королеви Вікторії, яка особисто відвідала падишаха в 1853 році. Сьогодні цей розкішний подарунок прикрашає Зал церемоній в замку.

Кілька цікавих фактів про палац Долмабахче:

  • 1
    Долмабахче служив резиденцією останніх шести султанів Османської імперії.
  • 2
    При обробці замку використовувалися дуже дорогі камені, такі як єгипетський алебастр, мармур Мармара і порфір з Пергама.
  • 3
    Колись палац зробив найбільший замовлення у майстрів міста Хереке: султан наказав створити 131 шовковий килим ручної роботи.
  • 4
    Долмабахче вважається найбільшим за площею палацом в Туреччині.
  • 5
    Падишаха часто підносили подарунки, і одним з них став дар від російського імператора. Це була ведмежа шкура, спочатку біла, але згодом пофарбована за наказом султана в чорний колір з практичних міркувань.
  • 6
    Примітно, що палацові кухні розташовуються за межами самого Долмабахче в окремій будівлі. І цьому є своє пояснення: вважалося, що ароматні запахи їжі відволікають чиновників і султана від державних справ. Тому в самому палаці кухні просто відсутні

Долмабахче залишався чинним палацом османських султанів аж до розпаду імперії і початку правління Мустафи Кемаля Ататюрка. Президент використав комплекс в якості своєї резиденції в Стамбулі: тут правитель приймав іноземних гостей і проводив державні заходи. У стінах палацу Ататюрк і помер в 1938 році. З 1949 по 1952 року в замку Стамбула провели реставраційні роботи, після чого Долмабахче був перетворений в музей і відкрив свої двері всім бажаючим.

Палац Долмабахче точно змінить ваше уявлення про архітектуру Туреччини часів Османської імперії!
Він поєднав в собі і европейські, і східні нотки, як і протока Босфор, що колись з'єднала Європу і Азію не лише фізично, а й культурно.

Найближчі поїздки в Стамбул
Христя Швед
Любить мандрувати і писати
Поділитися на Facebook: