Мор Габріель

Крок за кроком у глибини власного серця
Мор Габріель є найстарішим із сьогодні діючих монастирів у світі. Водночас він є найбільшим серед 10 монастирів на плато Тур Абдін. А нинішній єпископ Мор Габріель є Главою Сиро-Яковітської православної церкви. Візит сюди змінює кожного, хто увіходить. Адже перед Вами відкривається видима і невидима краса водночас. Віковічні мури, які неодноразово ставали прихистком для мешканців Тур Абдіну, та такі ж віковічні молитви, які оберігали душі усіх подорожніх.
Монастир був заснований чудесним способом у 397 році. Двоє ченців – Шмуель (Самуїл) та Шемун (Симон) прийшли на місце, адже напередодні Симону його вказав ангел. Саме із його доручення вони й заснували святиню.

Вважається, що сирійці одні із перших розпочали масово навертатися у християнство. Це було спричинено тим, що вони розмовляли арамейською сирійської мовою. Саме цією мовою розмовляв Ісус Христос. У 451 році сирійці не прийняли рішень Халкедонського собору. Відтоді вони розпочали власний розвиток, поширюючи християнство на схід, аж до Індії. І хоч своїм центром сирійці вважали Антіохію, їхній патріарх ніколи там не перебував. Натомість його резиденція знаходилася у монастирях на території Тур Абдіна – Мор Габріель та Мор Хонаньо.
Молитва "Отче Наш" арамейською мовою
Монастир Мор Габріель. Туреччина, Мідьят, Мардін.
Загалом сьогодні у світі понад 2 мільйони людей є її членами
В Індії – 1,2 млн., 680 тисяч у Сирії, 100 тисяч у Швеції, 80 тисяч у США, 50 тисяч у Німеччині. Водночас Туреччині сиро-яковітів усього 5 тисяч – це результат масових вбивств та вигнання 1915-1918 рр.
Після VII століття монастир отримує свою теперішню назву від імені єпископа Тур Абдіна. До цього він звався Картмін і до VI століття налічував тисячу монахів.
Від 615 то 1049 року монастир стає головною резиденцією єпископів Сирійської церкви. Його слава і велич призвели до того, що монахи отримували значні пожертви від візантійських імператорів: Аркадія, Гонорія, Феодосія ІІ та Анастасія.
Постійні напади та війни поблизу монастиря Мор Габріель – монголи у XIV столітті, асирійський геноцид, здійснений курдами упродовж 1914-1919 років – призвели до зменшення чисельності монахів. Сьогодні у монастирі проживає 15 черниць і два ченці, які розділені у двох крилах монастиря. Така невелика кількість мешканців не перешкоджає монастирю приймати до 20 тисяч паломників-християн щорічно. А це після Стамбула – найбільша кількість у Туреччині. Адже приваблює він не тільки своїм історичним значенням чи довершеністю кам'яного декору, але й молитовним спокоєм.

У стінах цієї святині Ви віднайдете прихисток серця від гаму сучасних вулиць, гонитви за заробітком та швидкісного темпу життя. Бо й справді тут зупиняється час.
Святиня розташована за 10 кілометрів на південь від Мідьяту, та за 25 кілометрів від кордону із Сирією.
Має багато храмів, корпусів келій та господарських будівель, що творять один комплекс за кам'яною стіною. Саме тому, Мор Габріель — це робоча громада. Комплекс розташований серед великих площ монастирських садів та полів. Основною метою монастиря сьогодні є підтримка сирійського православного християнства, забезпечуючи шкільне навчання та вишкіл ченців, що народилися в країні. Саме тому мешканців навколишніх сіл приводять сюди своїх дітей вивчати сирійську мову.
Прогулюючись давнім баптистерієм, що носить назву «Купол Теодори», увійшовши до основного храму, де досі відбуваються богослужіння та опустившись у підземну крипту сорока мучеників, Ви переживете своєрідні етапи свого християнського життя.
Розпочинаючи від Хрещення, через щоденне освячення й аж до християнського успіння із кожним кроком Вам вдасться зануритися у власне серце та відкрити для себе досі невідомі грані. Тому візит у монастир Мор Габріель – це не тільки про нові фото чи враження, але й про нові поступи у духовному житті.

Усе це, та трішки більше ми плануємо побачити 8 - 14 квітня у подорожі "Невідома Туреччина: усе найдавніше та найзагадковіше"

Стамбул - Догубеязит - Ван - острів Акдамар - Озеро Ван - Бітліс - Мідьят - Мардін - Дара - Диярбакір - Гора Немрут - Шанлиурфа - Харран - озеро Баликли-Гель - Халфеті
Поділитися на Facebook: