Звідки в Ужгороді взялися сакури?

Ми, українці, часто любимо присвоювати українським містам закордонні відповідники. Так, у нас є українська Венеція - Вилково, український Париж - Львів, українські Мальдіви - о. Джарилгач, український Гарвард - Чернівецький. Та є одне місто, яке одним своїм елементом схоже не на місто, а на цілу країну! Ужгород - українська Японія.
Щовесни це місто потопає у рожевих тонах та туристах. Винні у всьому сакури та магнолії, які вже близько 100 років прикрашають місто.

Зазвичай все починається наприкінці квітня і триває орієнтовно 2-3 тижні. Місцями можна зустріти цілі алеї цих рожевих красунь, або ж поодинокі дерева. Та ні в якому разі не недооцінюйте їх.
Одна з найбільших крон якраз у сакури, яка росте окремо від усіх і це, скажемо чесно, заворожує! Найбільше сакур все-ж є у старій частині міста – на площі Пушкіна, на вулиці Другетів, Довженка, Ракоці, де відкриваються просто неймовірні панорами рожевих хмар. Крім того, в місті над річкою Уж є навіть ціла алея сакур довжиною півтори кілометра, розташована на набережних Православна та Київська. Вона є найдовшою в Європі.
Та звідки ж взялися ці екзотичні дерева на нашому Закарпатті?
Тут існує декілька версій. Перша каже, що ще в XVII ст., сам граф Другет привіз дерево з прекрасного міста Відень. Інша версія говорить, що сакури з'явилися тут в 1923 році, коли Закарпаття належало Чехословаччині. Тоді в Ужгороді активно розбудовували мікрорайон Галагов. Зокрема садили липи на знаменитій липової алеї,(до речі, вона теж вважається найдовшою в Європі). Проте, коли діло дійшло до центру міста, виникли певні складності. Справа в тому, що на той час ця місцевість була заболоченою, а тому багато рослин там не приживалося. Тому вирішили завезти та висадити саме сакури, які чудово прижилися у м'якому кліматі Закарпаття.

Третя і найцікавіша версія розповідає, що саджанці сакури місцеві жителі вкрали. Кажуть, що колись Франц Йосиф І (імператор Австрійський) приймав у себе японських посланців, які в подарунок йому везли із собою сакури. По дорозі їм довелося заночувати у Мукачеві. Їхній візит не залишився таємницею і вночі делегацію обікрали. Звісно вкрали і сакури, які під видом фруктових дерев продали ужгородцям. Кажуть, що оці сакури ростуть іще з тих самих часів та милують око не тільки закарпатцям, але й багатьом туристам.


У період цвітіння цих сакур в Ужгороді влаштовують креативний міжнародний фестиваль «Сакура Фест», який з року в рік доповнюється все новими родзинками. Під час фестивалю в Ужгороді висаджують нові сакури, запускають небесні ліхтарики, проводять ярмарок і фестиваль закарпатського вина «Сонячний напій», флеш-моби, різні художні, музичні, освітні, дитячі, спортивні, літературні заходи, а також тематичні квести та майстер-класи. Цвітіння сакури в Ужгороді перетворює це місто на справжню казку!
Усе це, та трішки більше (Тустань, Замок Сент-Міклош, Ужгородський та Невицький замок) ми плануємо побачити 16 - 17 квітня.
Христя Швед
Любить мандрувати і писати
Поділитися на Facebook: