Фестиваль тюльпанів у Стамбулі

Щовесни в Стамбулі проходить унікальний за красою Фестиваль тюльпанів, що приваблює туристів з усього світу. Тюльпани всюди: на центральних вулицях, в парках і алеях, у дворах будинків, не кажучи вже про міські клумби і квітники. На шосе розділові смуги перетворюються в багатокілометрові газони.
Дати свята «плаваючі», залежать від погоди, зазвичай це кінець березн - початок квітня.

Офіційно фестиваль триває місяць, але турки спеціально висаджують поряд ранні і пізні сорти тюльпанів, тому закінчується свято в червні. Та й початок його формальний - квіти з'являються на вулицях набагато раніше.
Трішки історії

Тюльпани завезли до Туреччини з Персії за часів Османської імперії і вони відразу сподобалися місцевим султанам. Поступово квіти з'явилися в орнаментах на одязі, зброї, килимах і посуді, їх оспівували поети, малювали художники, в тому числі на стінах мечетей.

Навіть назву тюльпан отримав через його схожості з тюрбаном - в перської версії toliban. З 16 століття ця квітка стала символом Туреччини. Сьогодні Стамбул часто називають столицею тюльпанів і турки наполегливо намагаються відвоювати цей статус у Голландії, куди тюльпани привезли пізніше. Фестиваль, вперше проведений у 2005 році, - це теж спосіб розповісти про місцеві традиції та продемонструвати любов і повагу до квіткового символу країни.
Під час свята в місті працюють численні квіткові виставки, всюди встановлені скульптури з квітів. Головні заходи відбуваються в парках «Емірган» і «Гульхані», а також на площі Султанахмет, де влаштовують концерти та ярмарки, де продають все для вирощування тюльпанів, а також сувеніри відповідної тематики.
Напередодні фестивалю цибулини тюльпанів безкоштовно роздають всім бажаючим. І вже до свята двори місцевих жителів прикрашають шапки квітів. Під час події в Стамбулі розпускаються більше 11 млн квітів майже 100 різних сортів. Можна побачити тюльпани незвичайних кольорів і форм, з яких споруджують химерні композиції.
У передмістях Стамбула ентузіасти невпинно трудяться, виводячи все нові сорти. Класичний же османський тюльпан - червоний, з гострими пелюстками. Саме ним засаджують всі клумби в палаці Топкапи. Але в композиції включають і інші весняні квіти (амариліси, гіацинти), загальна їх кількість сягає 20 млн. У квітні різко зростає кількість весіль - на тлі барвистих клумб виходять гарні фотографії.
Біля Айя-Софії «розстеляють» килим з тюльпанів, найбільший в світі. Друга головна локація фестивалю - парк «Емірган» в північній частині міста. Від центру до нього їхати близько години на громадському транспорті, зате парк дуже великий і красивий. Він стоїть на березі Босфору, тому дістатися можна і по воді, поєднавши дорогу з морською прогулянкою. Вхід в парки безкоштовний, як і огляд всіх композицій на вулицях міста.
І традиційно: якщо хочете побачити цю красу на власні очі - все просто: переходьте за посиланням і реєструйтесь на мандрівку до Стамбулу!
Христя Швед
Любить мандрувати і писати
Поділитися на Facebook: